4 דרכים לשמור על מוניטין הדיוור שלכם

בניית מוניטין של מדוור לגיטימי היא משימה מורכבת המצריכה משאבים ואורכת זמן רב. הרס המוניטין שבניתם, לעומת זאת, הוא כבר עניין פשוט בהרבה

מוניטין הוא אחד מהנכסים החשובים ביותר עבור כל בית עסק. בתחום הדיוור האלקטרוני והשיווק במייל תופס המוניטין תפקיד מרכזי בקביעת גורלו של הקמפיין כולו. זוכרים את הימים שבהם נהגו ספקיות האינטרנט והדוא”ל לברור ולסנן את דואר הזבל באמצעות חיפוש מילות מפתח ושורות נושא המקושרות לספאם? הימים הללו חלפו וכיום זהות השולח והמוניטין שלו מהווים פרמטרים חשובים בהרבה מתוכן ההודעות.

להלן 4 דרכים פשוטות להגן על מוניטין הדיוור שלכם

1. היזהרו מרשימות ישנות או קנויות

בניית רשימת תפוצה איכותית, המכילה מידע אמין על לקוחות שמעוניינים לשמוע את מה שיש לכם לומר, היא אבן היסוד הבסיסית ביותר להצלחה בדיוור אלקטרוני. הבעיה כמובן, היא שבניית רשימה שכזו מצריכה משאבים, סבלנות וזמן. הרצון להגדיל את כמות המכירות והקלות שבה ניתן לשגר דואר אלקטרוני יוצרים יחדיו פיתוי מסוכן עבור מדוורים רבים. אלה חושבים שמשלוח הקמפיין לכתובות שגויות אולי לא יועיל, אך בוודאי שגם לא יזיק, מפני שעלות משלוח ההודעות השגויות היא נמוכה. מדובר בטעות קלאסית שעלתה ביוקר למדוורים רבים.

השימוש ברשימות לא איכותיות (ישנות או קנויות) קולע הישר לטעמם של שני המבחנים המרכזיים שמפעילות כיום ספקיות האינטרנט בבדיקות הספאם: מיילים חוזרים ותלונות ספאם של משתמשים.

רוב שרתי הדואר יכולים לדעת מראש, בזמן התקשורת, האם כתובת האימייל שאליה מיועד הדיוור קיימת או לא. במידה שהכתובת אינה קיימת (גם אם הייתה קיימת בעבר וגם אם לא), השרת יחזיר הודעת שגיאה המסבירה את סיבת ההחזרה. סיבת ההחזרה היא זאת שתנחה אותנו, השולחים, מה כדאי לעשות עם הכתובת השגויה בשליחה הבאה.

לדוגמה: אם קיבלנו הודעה שטוענת כי המשתמש אינו קיים, עלינו להפסיק את ניסיונות השליחה מייד ולהסיר כתובת זו מהרשימה. אם לא נבצע הוראה זו, עלול שרת הדואר לסרב לקבל מאיתנו דיוור נוסף!

אם יש בידכם רשימת מנויים שלא הייתה בשימוש תקופה ארוכה, עליכם לחשוב היטב לפני שאתם מתחילים לדוור באמצעותה. ייתכן מאוד שהרשימה מכילה כתובות רבות שכבר אינן פעילות (מיילים חוזרים). בנוסף, לאחר זמן רב ייתכן שהמנויים שלכם כלל לא יזכרו שהצטרפו בעבר לרשימה שלכם מרצונם החופשי וידווחו על הקמפיין שלכם כעל דואר זבל.

כמובן שבמקרה של רשימות קנויות הסכנה גדולה בהרבה, מפני שהפעם מדובר בכתובות שמקורן אינו ידוע, ובמנויים שלא נרשמו מרצונם לקבלת הדיוורים שלכם ובהרבה מהמקרים כלל לא שמעו עליכם. בנוסף, תמיד קיים גם הסיכון שהרשימה מכילה כתובות של מלכודות ספאם שנאספו ברשת על ידי מי שמכר לכם את הרשימה, ויובילו אתכם הישר אל הרשימות השחורות של החסומים.

2. ספקו את הסחורה

נפתח בעובדה מעניינת: מחקרים מראים שעבור אנשים רבים, כפתור הדיווח על ספאם מהווה אלטרנטיבה עדיפה על פני הסרה מסודרת מרשימת התפוצה. המשמעות היא שבמקרים רבים, מנויים שאינם מרוצים מהדיוור שלכם עלולים לסמן אותו כדואר זבל. מיותר לציין שכשתופעה זו חוזרת על עצמה, מדובר בפגיעה קשה במוניטין הדיוור שלכם.

בעוד שלא ניתן להבטיח מצב שבו כולם יהיו מרוצים מהקמפיין שלכם, ניתן להקטין משמעותית את מספר הלקוחות הלא מרוצים: הקפידו לפרסם הצהרת כוונות ברורה בעת ההצטרפות לרשימת התפוצה. עליכם להבהיר מראש מהו טיב הדיוור שבכוונתכם לשלוח ובאיזו תדירות תעשו זאת. הימנעו מלפזר הבטחות שאינכם מתכוונים או יכולים למלא ונסו לספק תוכן מעניין ומאופיין אישית – אף אחד לא אוהב להרגיש מופצץ בפרסומות ובתכנים לא רלוונטיים.

3. הקפידו לשלוח הודעת “ברוכים הבאים” למנויים חדשים

הודעת ברוכים הבאים המודה למשתמשים חדשים על הצטרפותם לרשימת התפוצה צופנת בחובה הזדמנות עסקית (אפשר למשל לשלב הטבה מיוחדת למצטרפים החדשים, שמוגשת למנוי מייד עם הצטרפותו, או קישור לתכנים קיימים אותם אתם מעוניינים לקדם). מנקודת המבט של מוניטין הדיוור שלכם, הודעת ברוכים הבאים מתחילה את ההתקשרות שלכם עם המנוי מיד עם הצטרפותו לרשימה (בניגוד לשתיקה עד למועד משלוח הקמפיין הבא), ולא נותנת לו את ההזדמנות לשכוח אתכם. כך, מספר התלונות על דואר זבל קטן דרסטית.

ניתן להפיק תועלת נוספת מדיוור “ברוכים הבאים” אם מנצלים את ההזדמנות כדי לבקש מהמנויים החדשים, שכרגע הצטרפו לרשימה שלכם מתוך רצון טוב, להוסיף אתכם לספר הכתובות שלהם או לרשימת ה-Safe Senders, וכך לשפר באופן משמעותי את טיב התקשורת ביניכם.

4. השאירו את הצד הטכני למקצוענים

הזכרנו מיילים שגויים בהקשר של כתובות ישנות או לא קיימות, אך קיימים סוגים רבים נוספים של מיילים שגויים. עבור כל מקרה קיימות הוראות מיוחדות שהוגדרו על ידי ספק הדואר הספציפי. במערכות מקצועיות, דוגמת אקטיב טרייל, קיים מנגנון מובנה המנתח את המיילים החוזרים ופועל על פי הנחיות ההודעות בזמן אמת. מכיוון שלא קיים סטנדרט אמיתי לנושא, מקדיש הצוות שלנו זמן רב באופן שוטף על מנת לקרוא הודעות שגיאה, לסווגן לקטגוריות השונות ולחבר אותן לפעולה הרצויה.

זוהי רק דוגמה קטנה אחת לכמות ההשקעה שנדרשת כדי לשמור על זרימה תקינה של הדיוורים ליעדם.

עולם הדיוור האלקטרוני דינאמי והוא משתנה ללא הרף. רק באמצעות עבודה יום יומית מול ספקיות האינטרנט וספקי הדוא”ל השונים ניתן לבנות מערכת דיוור איכותית ובעלת מוניטין דיוור מעולה. שימוש בשירותי חברת דיוור מקצועית ומורשה מסיר מכם את רוב הטרדות הנוגעות לשמירה על מוניטין הדיוור ומפנה עבורכם זמן ומשאבים לעיסוק בנושאים שבהם אתם מתמחים באמת.